Alternatieve geneeskunde, ik zou er zo graag in geloven. Niet dat ik gewone artsen niet vertrouw. Integendeel. Dokters beoefenen een van de mooiste en interessantste beroepen ter wereld, vind ik. En toch lijkt me logisch dat de klassieke westerse geneeskunde niet alles weet en kan. Japan en China vertrekken al eeuwen vanuit een heel andere visie. Waarom zouden zij op sommige vlakken geen evenwaardig of zelfs beter behandeling kunnen voorstellen?
Toch moet ik toegeven dat mijn (ik geef toe beperkte) ervaring tegenvalt. Mijn mama probeerde jaren geleden ook een tal van homeopathische middeltjes, en healing. Het hielp niet, zoals jullie weten. Zowel met Manou als met Nina stapte ik een paar keer naar een osteopate maar of zij echt hét verschil maakte, betwijfel ik. Zelf heb ik ook al geregeld homeopathie gebruikt. Het hielp nooit. Die dingen werken trager, zeggen ze. En je moet ze heel erg regelmatig innemen, zo 12 keer per dag soms. Ik geef toe dat ik het ook vaak opgaf. Maar de verlossing die je meteen voelt bij het innemen van antibiotica, zoiets heb ik nooit gehad.
Hier en daar las ik beloftevolle verhalen over bachbloesems en epilepsie. De vooruitzichten zagen er voor Flo op dat ogenblijk heel erg slecht uit. Ik moest het gewoon proberen. 6 keer per dag 4 druppels, voor een schoolgaand kind is het niet evident. Toch hebben we het zeker 2 maanden nauwgezet volgehouden. Veel verandering heb ik niet gezien, echt waar. Het flesje is op en ik ga het niet opnieuw bestellen. 40 euro is geen fortuin maar als het niet helpt, vind ik het toch te veel.
Voor iedereen op zijn paard springt: sommige mensen zullen waarschijnlijk wel goede ervaringen hebben, met homeopathie en met bachbloesems. Zo veel te beter. Ons wondermiddel is maïszetmeel, ook niet meteen een klassiek medicijn.
Ieder zijn geloof en ieder zijn ervaringen.
Het hangt natuurlijk ook af voor welke pathologie je alternatieve hulp inroept. Niet iedereen heeft hetzelfde succesverhaal bij dezelfde arts. Ik heb ook geen goede ervaring met bachbloesems ondanks dat ze ‘en daar geloof ik wel in’ heilzaam kunnen zijn. Ik denk dat daar de kracht van de persoon die er mee werkt heel erg in meespeelt. Je moet de patiënt goed kunnen inschatten net als bij homeopathie. Ik heb wel al positieve ervaringen met de alternatieve wereld (al beschreven in je blog). Ik ben osteopaat en dat wordt natuurlijk ook als alternatief beschouwd é.
Volg je buikgevoel zou ik zeggen want er zijn ook “niet altijd slechtbedoelde” kwakzalvers en daar wil je inderdaad geen geld aan uitgeven. Maar een mens zou alles proberen als je radeloos bent en dan ga je snel af op een succesverhaal van een ander…
Feit is dat je gewoon op den duur alles zou proberen om je kind beter te maken. Ik ben met onze jongen ook een tijdje langsgeweest bij een homeopaat/osteopaat die werkte met lichttherapie, die zei dat hij geen suiker of koemelk of koemelk kon verdragen. Heeft het geholpen? Ik weet het eerlijk gezegd niet.
Wij zijn nooit voorstanders geweest van alternatieve geneeskunde, maar als je in zo’n situatie zit, dan zou je verdorie heen en terug naar de maan reizen als je weet dat het ook maar iets zou helpen. Voor het slagen van de behandelingen, zijn we volledig afhankelijk van artsen, de natuur, en een dikke portie geluk.
Iets werkt pas als je er zelf helemaal achter staat, er echt in gelooft, denk ik. En dat gaat volgens mij zowel voor de klassieke als de alternatieve geneeskunde op.
Hier hetzelfde verhaal. Alleen osteopathie heeft geholpen bij een verschot in de rug.
Met die 40 euro kan je beter zelf eens erop uit trekken en een babysit bekostigen
.
De osteopaat heeft me met 2 behandelingen van mijn vreselijke pijnen van een cervicale hernia af geholpen. Terwijl ik zelfs met morfine niet pijnvrij was. Dus ja, ik had er baat bij. Homeopathie, bachbloesems, … Hoewel ik het graag wil geloven, ik weet het niet
Ik beschouw osteopatie uitgeoefend door een goed onderlegd osteopaat eerlijk gezegd niet als alternatieve geneeskunde. Ik ken al 20 jaar osteopaten (en 20 jaar geleden was dat nog “obscuur”) en heb daar al heel veel positiefs zien uit voorkomen. Nu zou ik een homeopaat/osteopaat die lichttherapie gebruikt (zoals hierboven) wel voor geen haar vertrouwen. Ik heb vooral goeie ervaringen met kinesist/osteopaten omdat die het als een nuttige uitbreiding van hun kennisgebied zien. Ik ben over het algemeen heel sceptisch tov alles dat niet wetenschappelijk kan bewezen worden.
Ik ben zelf al een paar keer heel erg geholpen door een osteopaat nadat een kinesist mijn rug helemaal om zeep geholpen had. bachbloesems en aromatherapie gebruik ik vooral als ondersteuning, dus bij een verkoudheid een verdamper id slaapkamer met wat geurtjes maar ook medicatie. Voor mijn zoontje die hoog-sensitief is helpen die dingen dus echt wel… in periodes van stress en angst geef ik bachbloesemdruppels en een rustgevend geurtje in de slaapkamer en na een paar dagen merk ik echt wel verschil…
Iets dat enkel werkt wanneer je er in gelooft heeft een naam: het heet ‘placebo’. Placebo’s ‘werken’ helaas enkel bij dingen die anders vanzelf ook zouden zijn overgegaan.
Het fundamentele probleem met ‘alternatieve’ geneeskunst is dat ze steeds claimt ‘holistisch’ te zijn en werkelijk alles te kunnen behandelen.
Neem nu osteopaten. Dat zijn eigenlijk voor het merendeel kinesisten die plots, na het volgen van enkele bijkomende cursussen, menen én een diagnose te kunnen stellen (wat ze niet mogen) én alles te kunnen behandelen (wat helemaal niet het geval is). Tegenover de vaardigheden van een goede kinesist biedt een osteopaat geen enkele meerwaarde. Enkel het placebo-gehalte is bij de osteopaat groter.
En homeopathie… vraag om het even welke apotheker of arts om eerlijk te antwoorden op de vraag wat hij of zij denkt van homeopathie, dan weet je het wel. Intussen zijn er wel heel wat mensen en grote bedrijven (denk aan de laboratoires Boiron) die heel goed geld verdienen aan de volksverlakkerij die ‘alternatieve geneeskunst’ heet. Op de kap van vele vaak wanhopige mensen die inderdaad alles proberen om geholpen te worden. Helaas mislopen ze dan soms een echte diagnose en een echte behandeling. Met vaak dramatische gevolgen. ‘Alternatieve geneeskunst’ is dus eigenlijk geen alternatief.
‘Maar ik voel me er goed bij’, opperen velen. Een roker voelt zich ook jaren goed bij het roken…
Bach bloesems kunnen zeker goed helpen bij bepaalde klachten, maar zeker niet bij epilepsie. Bach bloesems helpen niet bij lichamelijke klachten enkel bij emotionele/psychologische zaken of ziekten met een emotionele oorzaak.
Ik werk zelf veel met de zogezegde alternatieve geneeskunde. Maar de kunst is de grenzen te kennen van elke therapie/behandeling.
Als je wilt kennismaken met alternatieve behandelingen zoek zeker iemand op die goed geschoold is en je de voor- en nadelen goed kan weergeven, zoals het hoort.
Om zo uiteindelijk een goede keuze te kunnen maken.
AFRA